Mette Vega Schneider

Mette Vega Schneider

Kropsterapeut og Naturlig Hormonterapeut

Kontakt behandler

Om Mette

Mette hjælper mennesker med både fysiske og mentale problemstillinger og har særligt fokus på sammenhængen mellem krop, hormoner og trivsel. Hun arbejder blandt andet med hormonelle udfordringer, stress og uro samt smerter og spændinger i kroppen.

Mette er uddannet Body SDS-terapeut og NHT®-vejleder i Naturlig Hormonterapi. Hun har arbejdet selvstændigt som kropsterapeut siden 2014 og kombinerer i dag sin erfaring med kroppen med sin viden om hormoner, kost og livsstil.  

Mette er desuden uddannet Holistic Detox Coach og har gennem årene videreuddannet sig inden for blandt andet anatomi og fysiologi, sygdomslære, psykologi, stress og angst, traumebehandling og antiinflammatorisk kost. Hun har en særlig interesse for kost og kroppens samspil med både fysisk og mental trivsel.

Fagområder

Kropsterapi (Body SDS) Naturlig Hormonterapi (NHT®) Holistisk Detox Coach

Sådan arbejder Mette

Mette arbejder med både kropsterapi, naturlig hormonterapi og holistisk sundhedsvejledning. I kropsterapien har hun blandt andet fokus på regulering af nervesystemet samt spændinger og smerter.

I de individuelle forløb med naturlig hormonterapi tager hun udgangspunkt i den enkeltes sygehistorie, symptomer og livsstil. Her kan både kost, kosttilskud, kropsterapi og Hormonprofil Plus indgå som en del af forløbet.

Maca Rodpulver

Maca Rodpulver

500 mg, 100 kapsler, Swanson

Energi & Præstation • Hormoner & Overgangsalder

99,00 kr (0,99 kr pr. stk)

Maca Rodekstrakt

Maca Rodekstrakt

600 mg (10:1), 60 kapsler, OstroVit

Energi & Præstation • Hormoner & Overgangsalder

99,00 kr (1,65 kr pr. stk)

Kontakt Mette